آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر AVR به زبان کدویژن درس هفتم آرایه ها

آرایه ها

آرایه ها

اگر شما میخواستید ۵ متغیر داشته باشید، مانند زیر عمل میکردید:

int i1, i2, i3, i4, i5;

حال اگر ۱۰۰۰ متغیر بود چه میکردید؟ مسلماً فرایند بالا زمان زیادی میبرد، ولی با استفاده از آرایه میتوانید: با نام یک متغیر، هر تعداد که بخواهید متغیر بسازید. آرایه مانند متغیر معمولی است و برای تعریف آن کافی است فقط بعد از نام آن یک جفت براکت بیاورید و درون آن تعداد متغیر مورد نظر را بنویسید.

مثال:

int a[5];

برای اینکه به مقدار متغیرهای هر خانه دست یابید شما باید نام آرایه و سپس شمارهی خانهی مورد نظر را بیاورید. فقط به یاد داشته باشید که شمارهی خانه های آرایه از صفر شروع میشود. برای مثال یک آرایه به طول ۵ دارای خانه هایی از شمارهی ۰ تا ۴ است.

int a[5];
a[0] = 12; a[1] = 23;
a[2] = 34; a[3] = 45;
a[4] = 56;
printf(“%d”,a[0]);

استفاده از آرایه با حلقه :

استفاده از آرایه در حلقه کاربرد زیادی دارد. زیرا خانههای آرایه یک دنباله را طی میکنند که این فرایند مشابه حلقه ها است. برای مثال: وقتی خانه های آرایه صفر نشده اند و شما نیاز دارید که مقدار آن ها را صفر کنید باید مانند زیر از حلقه استفاده کنید:

int a[10];
for (i = 0;i < 10;i++) a[i] = 0;

آرایه های چند بعدی :

آرایه هایی که ما قبلاً استفاده کردیم آرایههای یک بعدی نام دارند زیرا تنها از یک سطر تشکیل شدهاند. آرایههای ۲ بعدی از چند سطر و ستون تشکیل شده اند، شما میتوانید از آرایه  های سه بعدی یا بیشتر نیز استفاده کنید ولی اغلب کاربردی ندارند.

در ادامه برنامه ای آورده شده که شما را با روش تعریف یک آرایه ی دوبعدی و چگونه کار کردن آن آشنا میکند. توجه داشته باشید که مثال دارای ۲ حلقه است زیرا میخواهیم مقدار متغیرهای درون سطر و ستون های مختلف را تغییر دهیم.

int a[3][3], i, j;
for (i = 0; i < 3; i++)
for (j = 0; j < 3; j++)
a[i][j] = 0;

بیشتر بخوانید

برنامه نویسی میکروکنترلر AVR به زبان کدویژن درس ششم اشاره گرها Pointer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دوازده =